navigationbar

streda 19. apríla 2017

Ako sa Domka v Prahe šmýkala


Je druhá polovica apríla, za oknom sa nám chumelí a ja stále s láskou spomínam na minulý pondelok, kedy som si po svete pobehovala len v tričku a večer som sa pod perinou schovávala pred prvou jarnou búrkou. Dnes máme krásne jarné 3 stupne, pocitovo mínus tridsať a ja som sa rozhodla, že medzi písaním paperu do školy a diplomky budem (ako inak) písať, pretože človek sa občas potrebuje odviazať a písať aj niečo iné ako suché vety v odbornom štýle. A tiež som si zaumienila, že týmto článkom privolám novú jar, leto a všetky slnká celého vesmíru. Konečne sa mi podarilo jakž-takž pretriediť 1000 fotiek z minuloročnej letnej Prahy a už len pohľad na ne rozohrieva moje zmrznuté srdce a odkrvené končeky prstov.Že je Praha milovaná, vieme. Či je leto, zima, vianočné trhy, slnko alebo dážď, vždy má svoje čaro a vždy je iná. Posledné dva razy som bola v Prahe vždy len na otočku a v zime, takže teraz som si mohla užiť tri horúce dni a vyfotiť skoro celú kartu. Lebo keď má človek nový foťák, tak sa s ním potrebuje náležite vybúriť a vyskúšať všetko. Alebo teda skôr si naň potrebuje zvyknúť, pretože kým si zvykne na nové ovládanie, tak sa stane, že zopár (desiatok) fotiek proste pokašle. A zopár desiatok fotiek padne za obeť, pretože mu do záberu zákonite niekto vbehne alebo sú proste prepchaté ľuďmi, i keď občas aj také fotky vedia mať svoje čaro.


Uvedomila som si, že mám zvláštnu podvedomú úchylku fotiť si prostriedky hromadnej dopravy a všetku mestskú flóru a faunu, takže spomedzi toho množstva fotiek pomerne veľkú časť zaberajú tramvaje, holuby, kríky, labute, električky, listy zo stromov, kačky, vrabce, autobusy, kvety a mám aj jednu nutriu!
Toto bol asi prvý raz, čo som bola v Prahe s rodinou, resp. viac než len s bratom. Pretože s nami boli aj moji dvaja malí synovci, tak sme sa snažili náš program prispôsobiť hlavne nim, takže sme boli napríklad v Technickom múzeu, vo všetkých (dvoch) Výtopniach, nechala som sa asi 10-krát poraziť v Dobble (okej, tak možno nenechala, ja som sa vážne snažila aspoň raz vyhrať) deťmi, ktoré mali dohromady o polovicu menej rokov než ja a ešte tri dni po návrate domov som horko nariekala nad tým, že nemám tak o 20 rokov menej, aby som si mohla v Hamleys beztrestne vyberať bárbiny. Ale aspoň som sa šmykla v tej super šmýkačke. V šatách. Áno, po ceste dole sa mi úplne vyhrnuli. Nie, nevedela som ich zachytiť. A áno, dole pri šmýkačke stáli ľudia.
Najlepšie fotky vznikajú na lodi (Domka, 2016). Žiadne húfy ľudí, takže pravdepodobnosť, že ti niekto skočí do fotky je oveľa menšia (doteraz odfotošopúvam týpkov, ktorí nevydržali štvrť minúty a museli sa mi votrieť do záberu, keď som mojich chlapčekov fotila a postaviť sa rovno ku nim) a keď si pri tom človek ucuckáva z chladeného šampanského, tak to nemá jedinú chybičku.


Výlet to bol so všetkým čo k tomu patrí. Dobré pivo, pretekársky rýchle eskalátory, harmonikári v hospodách, davy turistov a hlavne pohoda.
Vonku stále chumelí a ja namiesto diplomky rozmýšľam nad tým, kedy opäť bude takto krásne a kedy si urobím ďalší výlet do Prahušky. A úprimne sa teším z toho, že aspoň tu nemusím nič citovať a prikladať zoznam zdrojov ;-)

3 komentáre :