navigationbar

pondelok 16. februára 2015

Ahoj, čau, svet!

Konečne som sa dostala do civilizácie! Uplynulý mesiac som prežila v hlbokej askéze - aspoň teda na moje pomery. Od momentu, kedy som zistila, že mi ostáva presne mesiac a 2 dni do prijímačok (a ja viem jedno veľké nič) som si postupne začala odopierať všetky radosti, ktoré na tomto svete mám. Lebo naučiť sa za mesiac štátnicové učivo oboru, ktorý som jakživ neštudovala si vyžaduje hodný kus disciplíny. Nie je to nič nemožné, ale keď vezmem do úvahy, že dva týždne z toho sú Vianoce, tak mi ostanú už len dva týždne na učenie. Lebo odkedy chodím na výšku, Vianoce pre mňa predstavujú zlo. Mozog ma už vopred upozorňuje, aby som sa už začala učiť, ale tak ono treba spraviť toto, tamto, ošúpať zemiaky, pozrieť Sám doma lebo tento rok som každú časť videla len dvakrát, nejaké tie návštevy absolvovať, potom človek od samého prežratia zaspí uprostred dňa a zobudí sa večer, potom treba pripravovať Silvester, absolvovať Silvester, dospať Silvester a zrazu je 4. januára a ja zistím, že viem také isté nič ako pred Vianocami.


Takže ako prvej sa vzdám rodiny. Niežeby som niekoho zbavovala života alebo také niečo, akurát som si zbalila pixlu čajov, zo 5 kilo učenia, 8 zvýrazňovačov, tašku plnú obedov na najbližší týždeň, fén, olivový olej a odlifrovala som sa ku sebe na byt. Čo automaticky znamená úplné povolenie morálky, pretože si vstávam kedy chcem (a to nie je dobré, lebo pred jedenástou som sa málokedy vytrieskala z postele - hoci som sa teda učila do tretej rána), robím čo chcem (ani to nie je dobré, lebo rozptýliť sa hraním Minion Rush v momente, keď som už mala ovládať 8 z 10 okruhov je celkom povážlivé) a ešte k tomu musím rozmýšľať nad tým, čo chcem jesť pretože cestoviny s mojou vlastnoručne vymyslenou rajčinovou omáčkou sú podľa môjho skromného názoru dosť moc super, ale jesť to štvrtý deň za sebou nie je bohviečo. Takže aj v obchode som trávila viac času prechádzaním sa pomedzi regály a rozmýšľaním nad tým, na čo vôbec mám chuť. A tak začalo moje predprijímačkové peklo dobrodružstvo.

Za dva týždne som prečítala asi viac knižiek ako za posledného pol roka. Alebo minimálne rovnako. Dve! Samozrejme, ani náhodou sa netýkali toho, čo som sa mala učiť. Cez skúškové sa ale vždy riadim heslom: "Čím skôr to dočítam, tým skôr sa môžem ísť učiť!" 

Prešla som dva levely Crasha Bandicoota, z toho asi hodinu som sa snažila prísť na to, ako prejsť jeden z nich. Stálo ma to asi 10 životov. Dvakrát!V Minion Rush som sa raz ocitla v súťaži na 40. a raz na 70. mieste. Z celého sveta. Čo z toho, že som sa za ten čas mohla naučiť celú renesanciu? Proste bola som 40-ty najšikovnejší jedinec, ktorý vie tĺcť prstami do tabletu tak, aby mu jeho Minion preskočil všetky prekážky a pozbieral čo najviac banánov. Vec hodná zápisu do CV!

Obehla som polku Brna kvôli červenému Stabilo zvýrazňovaču a to len preto, aby som zistila, že všade ho majú vypredaný. Hej, blbosť, ale ja som bola trochu zúfalá, lebo keď má človek 9 okruhov, 8 rôznych zvýrazňovačov, nemôže sa za toho pána začať učiť ten deviaty okruh, kým nemá posledný zvýrazňovač. Ja mám fotografickú pamäť a na učivo sa rozpamätávam podľa toho, akej farby mám čo kde napísané a ako to mám podčiarknuté, takže som ho ukrutne potrebovala. Ale tri dni pred prijímačkami som musela pristúpiť na krízový plán a zvládnuť to aj s oranžovým. Predsa len, baroko a postmodernu si snáď nespletiem. Ale aspoň som v meste kúpila dve kilá zemiakov za 11 korún, čo je tiež v pohode, že?


Osem dní pred prijímačkami som si zrušila aj fejsbúky. Pretože počas skúškového ako na potvoru viac rozmýšľam zrovna v čase, keď sa neučím a preto, keď sa dostanem na fejsbúky s tým, že "len jednu vec si pozriem" tak v momente ma napadne 1893 ďalších vecí, ktoré si musím pozrieť. 

Moja izba bola vždy uprataná úmerne k času, ktorý ostával do prijímačiek. Dva týždne pred som ešte zvesela prokrastinovala a luxovala som všetko od nábtyku cez laky na nechty. Dva dni pred to tu vyzeralo ako v papierňach po výbuchu. Papiere boli všade - okolo postele, v posteli, na gauči, pod gaučom, na stole, pri playstation, v kuchyni, na pande...


ALE! Napriek (a vďaka) tomuto všetkému idem dnes/zajtra/pozajtra a vlastne už nafurt do školy! Do ozajstnej školy, kde sú ozajstní ľudia a kde sa budem musieť naozaj učiť. A do takej školy, ktorá občas začína už o 7:40! Ale zase vždy lepšie ísť 7:10 cez pol Brna do školy ako o jednej pooobede na Úrad práce, že? A ako sa u nás spieva, ja neľutujem ani jedinú chvíľu strávenú nad učivom a ani tie, kedy som sa neučila (lebo by som sa scvokla)! Ten výsledok mi za to stál. 

P.S. Áno, fotky sú asi celkom jednotvárne, ale tak čo iné vie človek fotiť ako bordel na okne a oblohu? Inak tá Fentimans je fakt dobrá a strašne super bublinkuje a prská, keď do nej človek strčí slamku. Asi ju z celého sveta vykúpim.8 komentárov :

 1. super fotky :)
  som rada, že nie som jediná, ktorá hrá minion rush, ale ty si v tom šikovnejšia ;))

  http://lapkindressbox.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Minion :D ja zemřu vždy hned k začátku, ale nebudu to vzdávat no ne? :D Super početní. :)
  www.freedomis-myescape.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nádherné fotky :) S tím učením mi připomínáš moji starší sestru, která je teď taky na vysoký :) Akorát mi jedno vrtalo hlavou po celou dobu čtení článku.. Buď jsem blbá, nebo to má česky jiný název, ale mohla bys mi prosím vysvětlit co je askéza? :D Promiň, ale prostě nevím, že bych takové slovo znala. Jinak velmi povedený článek :) Kdyžtak se koukni na můj blog, pokud budeš chtít : www.batrtv.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeeem :) Askéza je po česky myslím askeze, takže až taký rozdiel tam nie je, akurát ono sa to slovo v bežnej reči asi moc nepoužíva :D Ono ide o odopieranie si pôžitkov za účelom nejakého duchovného obohatenia ak to tak zjednodušene poviem a tu som to použila vo veľmi prenesenom význame, ale dokonale mi to sadlo do kontextu :D

   Odstrániť
 4. Na aký odbor si sa, Domka, prehrala-prenakupovala-prespala-prezvýrazňovala ? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Preprokrastinovala som sa až na management v kultúre na MU :) Keď sa mi nechcelo hrať sa, tak som sa učila :D I keď teraz som už hrdinka a srandujem, ale medzi prijímačkami a výsledkami mi teda nebolo všetko jedno :D Do prihlášky som pozerala so zavretými očami v nádeji, že výsledky ešte nebudú a každému človeku, čo ma na ulice pýtal peniaze som vždy čosi dala, lebo veď keď už ja nemám radosť, urobím ju aspoň iným a ľaľa ho, sa mi to vrátilo. Lebo ony boli tie prijímačky fakt ťažké a neverila som, že som to spravila, už som mala aj rozrobenú prihlášku na ďalší semester :D

   Odstrániť
 5. ja som si pred štátnicami rozohrala Farmville:)), zabiják času, čo ti poviem..., ale človek sa musí vedieť odreagovať...:DD

  OdpovedaťOdstrániť